• 444 90 93
  • info@halbes.com.tr

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Hibrit Sistem Enerji Üretim Tesisi

Halbes Enerji olarak Türkiye’de ilk defa rüzgar, güneş, şebeke ve akü sistemlerden oluşan, ‘hibrit‘ bir sistemin uygulamasını devreye aldık.
 
Türkiye’de mutlaka daha önceki tarihlerde, hibrit olarak gerçekleştirilmiş projeler bulunmaktadır. Bunların tamamı aküyü şarj etmek üzerine kurulmuştur. Yani bir invertör üzerinden geçen yük, bir de sistemi besleyen aküleri şarj eden rüzgar ve güneş enerjisi şeklindedir.
 
Halbes enerji olarak Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nde Türkiye’nin ilk ve tek Enerji Parkı’nda bu sistemi gelecek nesillerimize anlatmanın gururu içerisindeyiz.
 
Uygulamasını yaptığımız sistemde 15 metre hub yükseliği olan saatte maksimum 5 kW üretim kapasitesine sahip, Yücel İkili kanat profiline sahip rüzgar türbini yerleştirildi. Yine uygun alana 3kW’lık solar tracker sistemi de enerji üretim kaynağı olarak aynı alana kuruldu.
 
Sistemi diğer hibrit sistemlerden ayıran en önemli özellik, İki enerji üretim kaynağı tek bir invertörden geçerek sistemi beslemektedir.
 
Rüzgar türbini ve güneş panellerinden gelen toplamda 8kW’lık güç 10kW’lık hibrit invertöre girilerek, sistemin o anda ihtiyaç duyduğu elektriği öncelikle yenilenebilir enerji kaynaklarından, arkasından aküden yetmediği nokta da şebekeden alacak şekilde oluşturulmuştur.
 
Yapılan bu çalışmayla akü şarj etmek için ayrı bir ünite kurulmamıştır. Rüzgar türbini içerisinde rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik rejime sokulmuş ve fazla üretim otomasyon sistemiyle engellenmiştir. Mekanik pitch kontrole sahip Halbes 5kW’lık rüzgar türbini, maksimum 120 Devire ulaşır. 120 Devirde 5kW’lık gücü elde eder. Deviri belirli bir ritimde artar ve yine belirli bir ritimde düşer. Bu da üretilen elektriğin kalitesi açısından oldukça önem arz eder.
 
Sistem bu çalışma prensibiyle uzun bir ömüre, düşük bakım masraflarına ve yüzde 100 yerli bir teknolojiye sahiptir.
 
Sizler de Halbes Enerji’nin rüzgar türbinleriyle ve yenilenebilir enerji sistemleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
 
Gerek özel projelerde ve özel tasarımlar olsun, gerekse elektrik ihtiyacınızı karşılamak için olsun, Halbes Enerji, rüzgar türbinleri imalatını gerçekleştirmektedir.
Halbes Enerji
Yenilenebilir Enerji Sistemleri
Rüzgar Türbini Üretimi