• 444 90 93
  • info@halbes.com.tr

Yozgat OSB – 50 KW Rüzgar Türbini

Halbes Enerji 2015 yılının Ekim ayında, yaklaşık 2 yıldır AR-GE’sini yürüttüğü 50 kW’lık rüzgar türbinin montajını Yozgat’ta gerçekleştirdi. Halbes enerji 50 kW’lık rüzgar türbinini, rüzgar gücü bakımından Anadolu’nun rüzgar gücü ortalamasından daha düşük olan bir bölgede ciddi bir yatırım bedeli ile kurdu. Bu bölgenin seçilmesinin temel nedeni Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikamızın hem ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılamak hem de düşük rüzgar hızlarında benzerlerinden ne kadar daha verimli olduğunu bir daha kanıtlanması idi. Çünkü rüzgar türbinimizin kanatlarının yüzde 43 verimli olduğu Başkent Üniversitesi’nde yapılan tez çalışması ile daha önceki yıllarda kanıtlanmıştır. Patenti baş mühendisimiz YÜCEL HÖKELEK’E ait olan ikili kanat profili kullanılarak gerçekleştirilen deneyde, YÜCEL İKİLİ KANAT PROFİLİ diğer rüzgar türbini kanatlarına göre yüzde 43 daha verimli olduğu görülmüştür.

Halbes Enerji’nin 50 kW’lık Rüzgar Türbinin montajını bölgenin önde gelen liderleri de takip etti. Orta Anadolu Kalkanıma Ajansı (ORAN) Genel Sekreteri Kamil Taşçı, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan, ORAN Yozgat Ofisi Yatırım Destek  Koordinatörü Timur Yıldız TKDK İl Koordinatörü Selim Türker ve birçok akademisyenin ziyaret ettiği günde, Halbes Enerji’nin üretimini gerçekleştirdiği rüzgar türbinlerinin hikayesi konuşuldu. Dünya’da eşi benzeri olmayan bir rüzgar türbinin bu sınırlar içerisinde üretiliyor olmasından dolayı yaşadığımız heyecana bizlerle beraber ortak oldukları için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

Bizimle iletişime geçin.

Halbes enerji olarak üretimini, kurulumunu, bağlantılarını gerçekleştirdiğimiz anahtar teslim rüzgar türbinlerinden bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olanı alarak yüzde 72 oranında ülkece dışarıya bağımlı olduğumuz bir alanda özgürlüğünüze kavuşmak istemez misiniz?